Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie już otwarte 2014-11-24

Wszystkich zainteresowanych tematyką przyrody, bioróżnorodnością regionu, poszerzeniem wiedzy z zakresu dziedzictwa przyrodniczego regionu, w tym obszarów chronionych NATURA 2000, serdecznie zapraszamy do nowootwartego Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie, które mieści się w odrestaurowanej XIV-wiecznej Baszcie Młyńskiej w Debrznie.

Centrum powstało w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie „Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno” projektu pn.: „Utworzenie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Debrznie”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Centrum stanowić ma swoisty ośrodek edukacji ekologicznej w regionie. W tym celu wyposażony został w 6 stanowisk interaktywnych do samodzielnej obsługi. Każde stanowisko zawiera zestaw niezbędnych informacji w postaci specjalnie zaprojektowanych plansz naściennych lub manipulacyjnych, osprzęt techniczny i zabawki edukacyjne. Za pośrednictwem tych stanowisk przekazywane są treści dotyczące bogactwa przyrodniczego regionu, uwzględniające potrzebę ochrony dziedzictwa przyrodniczego i bioróżnorodności oraz konieczności racjonalnego użytkowania zasobów naturalnych, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Stanowiska zlokalizowane zostały w przyziemiu Baszty oraz na poziomach 2 i 3. Wyposażenie stanowisk obejmuje: piktogramy zawierające zbór porad służących ograniczaniu zjawiska marnotrawienia i zanieczyszczania zasobów wodnych, 10 infografik, przestrzenny model hotelu dla owadów, 5 magnetycznych grier edukacyjnych, przestrzenne zabawki - modele ryb słodkowodnych, 3 nowoczesne mikroskopy biologiczne z wyświetlaczem LCD wraz z preparatami do obserwacji, możliwością nagrania krótkiego filmu z obserwacji i przechowywania ich na karcie SD, projektor krótkoogniskowy wraz z ekranem elektrycznym i głośnikami, 3 nowoczesne lunety obserwacyjne na statywie, 3 pary słuchawek z odgłosami zwierząt, 4 pieczątki z wizerunkami zwierząt oraz 3 tablety zawierające zbiory fotografii przyrodniczych umocowane na specjalnych postumentach.

Centrum tworzone było z myślą o różnych grupach odbiorców – począwszy od dzieci, dla których przekaz treści musi być prosty i zrozumiały, po młodzież i osoby dorosłe, które posiadają już pewne umiejętności.Forma i sposób przekazu treści atrakcyjna i dostępna dla różnych grup wiekowych odbiorców pozwala na poszerzenie wiedzy i świadomości z zakresu ekologii, a w szczególności z zakresu bogatego dziedzictwa przyrodniczego regionu. Miejsce to daje możliwość organizacji wystaw czasowych, zajęć z przyrody, czy spotkań tematycznych.

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej dostępne jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach od 11.00 do 17.00. Istnieje również możliwośćorganizacji zajęć w Centrum, wycieczek szkolnych czy spotkań tematycznych - zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Stowarzyszeniem "Na Rzecz Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno".

W dniu 10 listopada Biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne 2014-11-07

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 10 listopada 2014r. biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt pod adresem email  biuro@lgrpk.pl".

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


Konferencja LGR Pojezierze Krajeńskie pn. "Ochrona jezior i rzek - metody, narzędzia, fundusze" 2014-10-24

W dniu 23 października 2014r. w Ośrodku Wczasowym "BoBo" w Dyminie w gminie Koczała odbyła się konferencja pn. "Ochrona jezior i rzek - metody, narzędzia, fundusze" organizowana przez Stowarzyszenie LGR Pojezierze Krajeńskie. 

W ramach konferencji można było wysłuchać prelekcji dr inż Sławomira Keszka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, prof. dr hab. Ryszarda Gołdyn oraz prof. Natalii Kuczyńskiej-Kippen z Zakładu Ochrony Wód Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a także Pana Michała Barcz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Swoją prelekcję wygłosił również Pan Tomasz Wlekliński z Nadleśnictwa Niedźwiady oraz Pan Mieczysław Rapta, Prezes Zarządu LGR Pojezierze Krajeńskie.

Celem koferencji oraz wygłoszonych prelekcji było przybliżenie tematyki zwiazanej z metodami ochrony jezior i rzek oraz metodami rekultywacji stosowanymi w Polsce. Omówiono również czym jest bioróżnorodność oraz dlaczego powinniśmy dbać o jej zachowanie zwlaszcza w przypadku zbiorników wodnych. Niezwykle intersująca była rownież prelekcja dotycząca zagrożeń jakie niosą za sobą obce i egzotyczne gatunki ryb, które spotkać można w polskich akwenach. Prelekcja na temat możliwości pozyskania dofinansowania na działania związane z ochroną wód i gospodarką wodno-ściekową zainteresowała przedstawicieli lokalnych samorządów obecnych na konferencji.

Konferencję zakończyła prelekcja na temat Jeziora Dymno nad którym położony jest Ośrodek, w ktorym odbywała się konferencja. Nie zabrakło również krotkiej wizyty terenowej nad jeziorem.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z konferencji.

             na strone1         

   na strone3

                      na strone4

             na strone5

na strone2W dniu 14 października Biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne 2014-10-14

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 14 października 2014r. biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne z powodu wyjazdu służbowego.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt pod adresem email biuro@lgrpk.pl lub nr telefonu 664 755 160.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


W dniach 8-12 październik 2014r. biuro LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne 2014-10-07

Uprzejmie informujemy, iż w dniach 8-12 październik 2014r. biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne z powodu wyjazdu na wizytę studyjną. 

W poniedziałek dnia 13 października biuro będzie czynne od godziny 10.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt pod adresem email biuro@lgrpk.pl lub nr telefonu 603 959 887.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


Dożynki Gminy Człuchów w Bukowie 2014-09-18

Tegoroczne Dożynki Gminy Człuchów odbyły się w Bukowie w dniu 13 września 2014r. dzięki zaangażowaniu Gminy Człuchów, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Sołtysa i Rady Sołectwa Bukowo.

Zgodnie z tradycją, obchody dożynkowe rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele o godz. 14:00. Nastepnie korowód dożynkowy udał się na plac przy remizie, gdzie o godz. 15:00 rozpoczął się blok artystyczno-konkursowy. Oprócz konkursu na najpięknięjszy wieniec dożynkowy, nie zabrakło również konkursów dla najmłodszych, występu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "BAZUNY" z Żukowa czy smacznej grochówki.

Wśród stoisk można było również odwiedzić stoisko LGR Pojezierze Krajeńskie za pośrednictwem którego informowaliśmy o swojej działalności i możliwościach, a także promowaliśmy obszar LGR i gminy wchodzące w jego skład.  

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna dla mieszkańców sołectwa jak i całej gminy.


W dniu 19 września Biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne - prosimy o kontakt telefoniczny 2014-09-18

Uprzejmie informujemy, iż w dniu 19 września 2014r. biuro Stowarzyszenia LGR Pojezierze Krajeńskie będzie nieczynne z powodu wyjazdu na wizytę studyjną. 
W pilnych sprawach prosimy o kontakt pod numerem 603 959 887.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.


Niebieski namiot LGR Pojezierze Krajeńskie na Prime Food Triathlon Przechlewo 2014-09-10

Tegoroczna II edycja Prime Food Triathlon Przechlewo odbyła się w dniach 6-7 września 2014r. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji położonego nad jeziorem Końskim w Przechlewie.

Zawodnicy pierwszego dnia Triathlonu zmierzyli się na dystansie długim oraz sztafecie, która była nową konkurencją tegorocznego Triathlonu. Dystans długi obejmował: pływanie na dystansie 1 900m, kolarstwo na dystansie 90 km oraz bieg na dystansie 21,1 km. 

Drugiego dnia Traithlonu zawodnicy zmierzyli się na dystansie krótkim, który obejmował: pływanie na dystansie 950m, kolarstwo na dystansie 45 km oraz bieg na dystansie 10,55 km.

To właśnie tego dnia niebieski namiot LGR Pojeizerze Krajeńskie stanął na terenie OSiRu. W trakcie trwania Triathlonu jak również po jego zakończeniu mieszkańcy, widzowie czy zawodnicy mogli odwiedzić nasze stoisko promocyjne za pośrednictwem którego informowaliśmy o swojej działalności i możliwościach, a także promowaliśmy obszar LGR i gminy wchodzące w jego skład.   

W Prime Food Triathlon Przechlewo wystartowało 46 mieszkańców powiatu człuchowskiego i 21 reprezentantów Przechlewa. Nie zabrakło też zawodników z innych regionów Polski jak i zza granicy.

Wieczorem zawodnicy, widzowie jak i mieszkańcy mogli bawić się wpsólnie podczas koncertu zespołu BRACIA.

Bez nazwy2

Bez nazwy3               Bez nazwy4

Bez nazwy5

Bez nazwy7

Bez nazwy8

Bez nazwy6


Noc z Gryczaną Panną czyli Dożynki Gminne w Koczla 2014-09-09

Zgodnie z tradycją, obchody święta plonów rozpoczęto od Mszy Świętej polowej podczas której uroczyście poświęcono chleb przyniesiony przez starostów dożynkowych oraz wieńce dożynkowe wszystkich sołectw.
W części oficjalnej Pan Eugeniusz Dmytryszyn, Wójt Gminy Koczała, przekazał poświęcony chleb Panu Mariuszowi Patejukowi, Przewodniczącemu Rady Koczała, do podziału pomiędzy wszystkich miaszkańców.

Nie zabrakło również czytania fragmentów trylogii autorstwa Henryka Sienkiewicza, jako że dzień 6 września został ogłoszony dniem Narodowego Czytania. W części konkursowej, która nastąpiła tuż po czytaniu, jako pierwszy odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec. Następnie sołectwa zmagały się w pszczelarskich konkurencjach Turnieju Sołectw. Nie zabrakło również konkursów dla najmłodszych.

Zainteresowaniem cieszyły się także stoiska firmy Poldanor, Nadleśnictwa Niedźwiady, Gminy Koczała oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Koczała.

Wśród stoisk można było również odwiedzić niebieski namiot LGR Pojezierze Krajeńskie za pośrednictwem którego informowaliśmy o swojej działalności i możliwościach, a także promowaliśmy obszar LGR i gminy wchodzące w jego skład.   

 

Bez nazwy3

Bez nazwy2

Bez nazwy


Dożynki Gminne w Lipce 2014-09-01

W ubiegłą sobotę, tj. 30 sierpnia 2014r., mieszkańcy gminy Lipka wspólnie uczestniczyli w obchodach tegorocznych dożynek. Obrzędy dożynkowe rozpoczęto Mszą św. Dziekczynną i występem zespołu śpiewaczego Lipczanki, działającego przy Gminnym Ośrdoku Kultury w Lipce. Występy artystyczne, kabaretowe oraz Turniej sołectw, dostarczył widzom wielu emocji. Na odwiedzajacych czekało również stoisko LGR Poejzierze Krajeńskie.

Za pośrednictwem naszego stoiska informowaliśmy mieszkańców o swojej działalności i możliwościach, a także promowaliśmy teren całej Lokalnej Grupy. 


Wyświetleń: 85928

Unia Europejska Europejski Fundusz Rybacki

  po rybyOperacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego
zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.Strona używa plików cookie, jeśli nie zgadzasz się na to prosimy o opuszczenie strony bądź zmianę konfiguracji przeglądarki.